patterns > Yellow Mleczyk's Ravelry Store
> Jagienka
Jagienka
Jagienka - a medieval heroine from Polish literature.
A girl that was beautiful, kind and courageous, intelligent and full of life, sincere and generous.
The shawl reminds me of her a lot - it’s a bit rustic in appearance and when putting it on for the first time I imagined myself busy bustling about a medieval farm to check if everybody is doing their job. And how I wished I had a long braid to complete this picture!!!
The shawl is bottom-up, you start with 3 stitches and build up the volume as you continue.
You need to know basic lace stitches: ssk, k2tog, yo and sl1-k2tog-psso.
The pattern is mostly intuitive, there are some rows, however, where you have to pay closer attention to the yarnovers.
The wrong side is purled but, as the pattern uses both knit and purl stitches on the right side, its look is not of a purled wrong side but there is a kind of a pattern there as well.
The pattern can be customised by using different yarns, needle sizes, or adding repeats to the pattern. The best yarn weight would be fingering to DK.
The size depends totally on your preference, you just knit on until you reach desired size or you run out of yarn.
I wish you happy knitting and a beautiful final result!!!
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jagienka - ta sienkiewiczowska, ze Zgorzelic. Panna piękna, bystra i życiowo zaradna. Do tańca i do różańca :)
Chusta też taka trochę z innej epoki, przymierzyłam pierwszy raz i poczułam się jak panna Jagienka w Zgorzelicach krzątająca się wokół gospodarstwa. I jeszcze zdecydowanie poczułam, że do kompletu brakuje mi warkocza do pasa :)
Chusta jest dość prosta w wykonaniu, zaczyna się od dołu, od 3 oczek, i potem stopniowo zwiększają się jej wymiary. Ta metoda ma te zalety, że można dowolnie regulować rozmiar chusty oraz, że daje możliwość wyrobienia włóczki do prawie ostatniego metra.
Wzór wymaga znajomości podstawowych ściegów dziewiarskich, nie jest trudny, szybko staje się intuicyjny, w niektórych rzędach tylko trzeba uważać przy narzutach.
Na prawej stronie używane są zarówno oczka prawe jak i lewe, daje to ciekawszy efekt po obu stronach robótki, gdyż dzięki temu lewa strona ma też swój wzór i nie wygląda tak całkowicie na ‘lewą’. Jednocześnie, lewa strona jest przerabiana zawsze na lewo i nie wymaga dodatkowej uwagi.
Najlepsza to tej chusty jest włóczka średniej grubości, nie bardzo cieniutka typu lace i nie bardzo gruba - worsted czy chunky. Moja chusta jest wykonana z bawełny, testerki robiły z różnych rodzajów i gatunków. Moim zdaniem, najciekawiej wzór wygląda w jednym konkretnym kolorze, ale i cieniowane czy wielokolorowe włóczki też się tutaj dobrze sprawdzą. Pełna dowolność :)
30274 projects
stashed 26678 times
136800 projects
stashed 104869 times
15 projects
stashed 9 times
421 projects
stashed 139 times
4957 projects
stashed 6364 times
87 projects
stashed 41 times
- First published: August 2016
- Page created: August 22, 2016
- Last updated: November 14, 2022 …
- visits in the last 24 hours
- visitors right now